نظافت، تمیز و ضد عفونی کردن مخزن آب

بسیاری از مشتریان فکر می کنند پس از خرید مخزن آب و استفاده ازمخزن، کارشان با آن تمام شده و دیگر سراغی از مخزن خود نمی گیرند. در حالی که اینگونه نیست و باید نظافت، تمیز و ضد عفونی کردن مخزن آب به صورت دوره ای انجام پذیرد.

تا چه حد ضد فونی کردن مخزن آب ضروری است؟

مخزن های آب در سایزها و مدل های بسیار مختلفی تولید می شوند که افراد با توجه به نیاز خود می توانند یکی از آن ها را انتخاب و خریداری کنند. یکی از بهترین و با کیفیت ترین انواع مخزن آب که امروزه تولید و طراحی می شود، مخزن های آب پلی اتیلن می باشند که از استانداردهای کافی برخوردار بوده و شما می توانید خرید آن ها را در اولویت های انتخابی خود قرار دهید. در هر صورت ضد عفونی کردن مخازن آب، فارغ از نوع مخزن آب یکسان می باشد و روش های عنوان شده در این مقاله قابل استفاده برای تمامی اقسام مخازن آب یکسان خواهد بود.

 

  آب مهم ترین نوشیدنی است. پزشکان روزانه نوشیدن ۸ لیوان آب را الزامی می دانند تا بدن بتواند تندرستی و شادآبی خود را حفظ  کند. بهداشتی بودن آب آشامیدنی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین سعی بر آن داشته باشید که آب آشامیدنی تان از بهداشت کامل برخوردار باشد. اگر به هر دلیل از بهداشتی بودن آب داخل مخزن خود اطمینان ندارید، به شما پیشنهاد میکنیم که به ضد عفونی کردن آن بپردازید. در برخی از موارد رسوب گل و لای، زنگ آهن، شن و ماسه موجود در ته مخازنی که مدتهاست در حال استفاده از آنها هستیم، باعث می شود که آب بو و طعم ناخوشایندی پیدا کند. برای جلوگیری از این موضوع می توانید آب داخل مخزن را به اصطلاح گندزدایی کنید. ضد عفونی کردن آب داخل مخزن آب باعث می شود آب سالم تر و بهداشتی تری میل کنید و سطح بهداشت خود و خانواده تان را ارتقا دهید. توجه فرمایید نیاز است به صورت دوره ای به نظافت و ضد عفونی کردن مخزن آب خود بپردازید تا به این ترتیب از بهداشتی بودن آب داخل آن اطمینان حاصل کنید.

متداول ترین روش های ضد عفونی کردن آب و مخزن آب

استفاده از قرص کلر

استفاده از قرص های کلر که بر پایه عنصر کلر درست شده اند، یکی از مرسوم ترین و رایج ترین روش های ضد عفونی کردن مخزن آب می باشد. این قرص ها (هیپوکلریت کلسیم ) هنگام واکنش دادن با آب، سبب آزاد شدن کلریت یا OCL منفی می شوند که این ماده آزاد شده، عامل گندزدایی و تصفیه آب موجود در مخزن است. استفاده از این قرص ها بسیار راحت می باشد به طوری که شما می توانید این قرص ها را از بسته های خود جدا کرده و پس از خرد کردن آن ها، آن ها را به آب داخل مخزن اضافه کنید و سپس آب را با قرص های اضافه شده به هم بزنید. این قرص ها می توانند در حدود چند دقیقه در آب حل شده و باعث ضد عفونی شدن آب موجود شوند. استفاده از قرص کلر و گاز کلر یکی از قدیمی ترین روش های ضدعفونی کردن در صنعت آب می باشد. این قرص ها به عنوان یک اکسید کننده قوی شناخته می شوند و در بسیاری از کشورها، تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این عنصر دارای بوی بسیار تندی می باشد که امروزه با استفاده از تکنولوژی های مدرن، قرص های کلری را تولید کرده اند که بو و رنگ بسیار کمی دارند. استفاده از این روش دارای معایب و مزایایی می باشد که در ادامه، برخی از این مزایا و معایب را برای همراهان همیشگی خود ارائه داده ایم.

مزایا و معایب استفاده از قرص کلر (کلرزنی) 

مزایا:

 • کم بودن هزینه های استفاده از این روش در مقایسه با روش های دیگر
 • قابل اندازه گیری بودن (برای مثال شما می توانید برای حجم های مختلف آب مقدار مشخصی از کلر را استفاده کنید)
 • حمل و نقل بسیار آسان
 • استفاده راحت و آسان

معایب:

 • بسیاری از باکتری ها و میکروب های موجود در آب و مخزن آب در مقابل کلر، ساختار سلولی مقاومی دارند و در مقابل کلر مقاومت نشان داده و از بین نمی روند، به همین دلیل در برخی از موارد، استفاده از کلر و قرص های کلری کارساز نبوده و بایستی جایگزین مناسبی را برای این روش ضدعفونی پیدا کنید.
 • در صورتی که کلر با پوست دست و بدن در تماس باشد ممکن است در طولانی مدت، باعث آسیب رساندن به پوست استفاده کننده باشد و حساسیت های مانند خارش و زیر مو را به دنبال داشته باشد.
 • هم چنین برخی از آزمایش های صورت گرفته نشان داده است که وجود کلر در آب سبب خشکی پوست و از بین بردن چربی های پوست می شود که این آثار و عوارض را می توانید در استفاده طولانی مدت مشاهده کنید.

شما با توجه به مزایا و معایب استفاده از این روش می توانید تصمیم خود را مبنی بر استفاده از این روش بگیرید. این روش می تواند فضای داخل مخزن تان را نیز تمیز و پاک سازی کند.

استفاه از آب ژاول یا ماده ی سفید کننده (وایتکس)

   از ماده ی سفید کننده یا همان آب ژاول برای ضد عفونی و تمیز کردن داخل مخزن ها استفاده می شود؛ بدین صورت که در بسیاری از مواقع به دلیل کثیف بودن دیواره های داخلی مخزن، آب داخل مخزن نیز از لحاظ بهداشتی سالم نمی باشد و به همین دلیل تمیز و پاکیزه بودن داخل مخزن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. سعی بر آن داشته باشید تا در نظافت های ادواری که برای مخزن آب خود انجام می دهید حتما از آب ژاول استفاده نمایید زیرا این ماده تاثیر بسیار زیادی در تمیزی و نظافت محوطه ی داخل مخازن خواهد گذاشت. مراحل استفاده از این روش برای نظافت داخل مخزن به صورت زیر می باشد:

 • مخزن آب را پر از آب کنید.
 • مطابق جدول زیر صفحه ماده گند زدا را به به اندازه لازم به مخزن آب اضافه کنید.
 • شیرهای ورودی و خروجی را باز کنید و بعد از جاری شدن آب دوباره آن ها را ببندید ( هدف ضد عفونی داخل لوله و شیرآلات ).
 • مخزن پر از آب و ماده ی سفید کننده را به صورت 12 ساعت به همان شکل بگذارید.
 • بعد از 12 ساعت می توانید آب داخل مخزن را تخلیه کنید. اکنون مخزن آب شما عاری از هرگونه باکتری و ویروس می باشد و شما می توانید پس از تخله و آبکشی دوباره مخزن را از آب پر کرده و مورد مصرف قرار دهید.
حجم آبی که نیاز به گندزدایی دارد (لیتر)میزان کاربرد وایتکس یا آب ژاول (کلر ۵%)
۴٫۵۲ قطره یا ۰٫۱۸ میلی لیتر
۱۰۵ قطره
۲۳۱۱ قطره
۴۵۲۲قطره یا ۱٫۸ میلی لیتر
۲۲۳/۴ قاشق چایخوری یا ۴ میلی لیتر
۲۰۵۸ میلی لیتر یا یک و نیم قاشق چایخوری
۲۳۰۹ میلی لیتر یا یک و دوسوم قاشق چایخوری
۴۵۰۱۸ میلی لیتر یا سه و نیم قاشق چایخوری
۱۰۰۰۴۰ میلی لیتر یا ۸ قاشق چایخوری
۲۲۰۰۹۰ میلی لیتر یا ۶ قاشق غذاخوری
۴۵۵۰۱۸۰ میلی لیتر یا ۱۲ قاشق غذاخوری

  نکاتی که در استفاده از این روش وجود دارد این است که از بهترین و مرغوب ترین ماده ی سفید کننده برای تمیز کردن محوطه داخلی مخزن آب خود استفاده کنید چرا که در این صورت شاهد قدرت ضد عفونی بسیار فوق العاده ای خواهید بود و یک مخزن آب بسیار تمیز و بهداشتی را خواهید داشت که به طبع تمیز بودن مخزن شما تاثیر مثبتی را بر روی کیفیت آب مورد استفاده ی تان خواهد داشت. رعایت کردن غلظت محلول در این روش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

استفاده از گاز ازون

از دیگر موادی که برای ضد عفونی کردن مخزن آب مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از گاز ازون می باشد. گاز ازون دارای قدرت اکسیداسیون بسیار بالایی است و یکی از قوی ترین ماده های ضد عفونی در تمامی صنایع شناخته شده است که امروزه شاهد استفاده از آن  در صنعت آب برای ضد عفونی کردن مخازن آب هستیم. گاز ازون دارای بویی بسیار تند و ترش است و مانند گاز کلر استنشاق و بوییدن آن برای موجودات زنده به شدت زیان آور است. مزایا و معایب استفاده از گاز ازون برای ضدعفونی کردن آب داخل مخزن آب خود را در ادامه بخوانید؛

مزایا:

 • قدرت فوق العاده در اکسیداسیون
 • تاثیر بسیار شگفت انگیز در مدت زمان بسیار کوتاه

معایب:

 • بوی تند
 • هزینه بالا؛ برای استفاده از این روش ضد عفونی کردن، شما مجبور به صرف هزینه ای بالاتر نسبت به روش های دیگر هستید.
 • وقت گیر بودن
 • دشوار بودن؛ عملی کردن این روش ضدعفونی کردن برای افرادی که تخصص کافی در این زمینه ندارند، بسیار دشوار است.

  اگر به دنبال یک روش موثر و با کیفیتی برای ضد عفونی مخزن آب خود هستید به شما توصیه می شود که روش استفاده از ازون را امتحان کنید و آن را در سرویس ها و نظافت های ادواری خود نیز مورد استفاده قرار دهید.

پرتو افشانی برای ضد عفونی کردن آب

  با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و استفاده از فناوری های به روز و مدرن ، روش های بسیار جدیدی برای ضد عفونی کردن آب به وجود آمده است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از جدید ترین و به روزترین روش های ضد عفونی کردن آب، استفاده از پرتو افشانی می باشد. در این روش از پرتوهای مختلفی مانند گاما استفاده می  شود؛ به این گونه پرتوها ، پرتوهای یونیزان نیز گفته می شود. علاوه بر پرتوهای رادیو اکتیو استفاده از پرتوهای فرابنفش را به مردم معرفی کردند. استفاده از پرتوهای فرابنفش در مقایسه با دیگر پرتوها بسیار به صرفه و کم هزینه بود و به همین دلیل بیشتر مورد توجه استفاده کنندگان قرار گرفت. گند زدایی به کمک این پرتو یکی از بهترین و آسان ترین راه ها می باشد. حتی شما می توانید شاهد واکنش های این پرتو با باکتری های محیط اطراف نیز باشید، اتفاقی که در طول روز می افتد. نور خورشید یکی از منابع بسیار غنی از پرتوهای فرابنفش می باشد و تاثیر بسیار فوق العاده ای را در از بین بردن باکتری ها دارد. از زمان های گذشته نیز افراد بدون اینکه دلیل علمی و چگونگی انجام مراحل اکسیداسیون پرتو فرابنفش را بدانند از نور خورشید برای پاک سازی بسیاری از وسایل های خود استفاده می کردند. با توجه به آزمایش های صورت گرفته، شما می توانید با خیال راحت از این پرتو برای ضد عفونی کردن مخزن آب خود استفاده نمایید و نتایج کار را مشاهده نمایید.

چکیده دستورالعمل متداول ترین روش ضدعفونی کردن آب داخل مخزن آب

برای ضد عفونی نمودن می توانید مطابق جدول زیر با کمک آب ژاول با کلر ۵ درصد یا همان محلول سفید کننده موجود در بازار که به نام “وایتکس” شهرت یافته است، نسبت به گندزدایی مخزن آب خود اقدام نمایید . پس از اضافه نمودن میزان ذکر شده مطابق جدول، از محلول سفید کننده خانگی یا همان وایتکس بین یک تا دو ساعت آب را داخل مخزن ترجیحا دربسته به حال خود بگذارید. هدف ، رساندن میزان کلر محلول در آب به اندازه دو پی پی ام ( ۲PPM) است تا به خوبی ضد عفونی و گندزدایی آب و مخزن انجام گردد.

حجم آبی که نیاز به گندزدایی دارد (لیتر)میزان کاربرد وایتکس یا آب ژاول (کلر ۵%)
۴٫۵۲ قطره یا ۰٫۱۸ میلی لیتر
۱۰۵ قطره
۲۳۱۱ قطره
۴۵۲۲قطره یا ۱٫۸ میلی لیتر
۲۲۳/۴ قاشق چایخوری یا ۴ میلی لیتر
۲۰۵۸ میلی لیتر یا یک و نیم قاشق چایخوری
۲۳۰۹ میلی لیتر یا یک و دوسوم قاشق چایخوری
۴۵۰۱۸ میلی لیتر یا سه و نیم قاشق چایخوری
۱۰۰۰۴۰ میلی لیتر یا ۸ قاشق چایخوری
۲۲۰۰۹۰ میلی لیتر یا ۶ قاشق غذاخوری
۴۵۵۰۱۸۰ میلی لیتر یا ۱۲ قاشق غذاخوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *